Description
Palm Type Aneroid Sphygmomanometer
Specification:
| Measure Scope | 0-300mmHg |
| Bladder | PVC/LATEX bladder with two tube 22*12cm |
| Bulb | PVC/LATEX bulb with both valves |
| Accuracy | ±3mmHg |
| Cuff | 023 Nylon/cotton cuff , 48*14cm/51*14cm |
| Sub-Division | 2mmHg |
| Aneroid Gauge | 110g/120g/140g |
| Carrying Bag | 069 Vinyl bag |







